سوالات مطرح شده بیماران همراه با پاسخ

 • آیا همه انتظارات یک متقاضی عمل راینوپلاستی برآورده می‌شود؟ +

  راینوپلاستی یک عمل جراحی بسیار تکنیکی و ظریف بوده و آمیزه‌ای از علم وهنر می‌باشد. دراین عمل، متقاضی باید بداند ادامه مطلب
 • آیا محدودیت سنی درانجام این عمل وجود دارد؟ +

  به طور کلی دختران درسن 15 سالگی و پسران در 17 سالگی به رشدکامل می‌رسند؛ البته موارد استثنایی وجود دارد ادامه مطلب
 • چه عملهایی را باید و یا می‌توان همزمان با عمل رینوپلاستی انجام داد؟ +

  لازم است برخی عملها همزمان با راینوپلاستی انجام شوند. مثل ترمیم و اصلاح انحراف تیغه بینی، کوچک کردن توربین‌های بینی ادامه مطلب
 • آیا استفاده از گچ (گچ‌گیری) روی بینی بعد ازعمل جراحی پلاستیک ضروری است؟ +

   گچ‌گیری بینی در انتهای عمل جراحی و به چند منظورصورت می‌گیرد و حتماً لازم است.   اول‌) به خاطر این‌که ادامه مطلب
 • نتیجه عمل در بینی‌های استخوانی بهتر است یا بینی‌های گوشتی؟ +

  به‌طور کلی نتیجه عمل در بینی‌های استخوانی بهتر از  بینی‌های به اصطلاح گوشتی می‌باشد. ولی در حال حاضر در اثر ادامه مطلب
 • استراحت بعد ازعمل چند روز است؟ +

  استراحت کامل فقط برای روز اول عمل است و از روز دوم شخص می‌تواند از بستر خارج شده و کارهای شخصی ادامه مطلب
 • طراحی کامپیوتری بینی چیست و چه فوایدی دارد؟ +

    حقیقت این است که هر فردی که می‌خواهد بینی خود را عمل نماید، در ذهن خود یک طرح دلخواه برای ادامه مطلب
 • 1

 

 • حقیقت این است که هر فردی که می‌خواهد بینی خود را عمل نماید، در ذهن خود یک طرح دلخواه برای بینی خود کشیده است. یعنی آرزو دارد   که بعد از عمل بینی وی آن شکل ایده‌آل را پیدا نماید و این را در موقع مراجعه به   جراح خود می‌گوید. از آن طرف جراح نیز وقتی‌که شخص را می‌بیند در ذهن خود یک طرح که به نظر خودش ایده‌آل است برای او مجسم می‌نماید. ولی ممکن است که این دو طرح با هم متفاوت باشند. در نتیجه وقتی‌که بینی عمل می‌شود ممکن است حتی اگر خوب هم از آب درآمده باشد و جراح از نتیجه عمل خود راضی باشد ولی آن شخص از نتیجه عمل خشنود نباشد و به جراح خود ایراد بگیرد و یا حتی کار به شکایت هم برسد. طراحی کامپیوتری روش جدیدی است که در آن به کمک عکسبرداری‌های کامپیوتری و در حضور خود شخص و با در نظر گرفتن کامل نظریات وی قبل از اقدام به عمل جراحی یک طرح ایده‌آل که مورد قبول او و جراحش باشد و برای صورت و بینی او هم مناسب باشد و ازهر جهت دلخواه او باشد کشیده می‌شود و سپس در موقع عمل جراح با استفاده از آن طرح سعی می‌نماید که بینی را در حد توان به آن‌صورت که در طرح می‌باشد درآورد و تا آن‌جا که امکان دارد بینی دلخواه و ایده‌آل فرد را بسازد و بدین وسیله اسباب رضایت بیمار خود را فراهم آورد. به عقیده این‌جانب استفاده از طراحی کامپیوتری قبل از عمل جراحی روش بسیار خوبی در جهت راهنمائی و آگاهی مراجعین و متقاضیان اعمال جراحی   پلاستیک بینی می‌تواند باشد و روز به روز جایگاه مهمتری برای خود پیدا خواهد نمود.
 • جراحی پلاستیک بینی هم می‌تواند تحت بیهوشی عمومی انجام شود و هم با استفاده از بی‌حسی موضعی. ولی مواردی وجود دارد که انجام بیهوشی عمومی برای شخص ممنوع است مثلاً در مواقعی‌که فرد دارای ضعف عمومی شدید و یا کهولت و یا بیماری‌های مزمن ناتوان‌کننده و یا بیماری‌های قلبی شدید باشد که در آن‌صورت یا اصولاً آن شخص نباید تحت عمل جراحی قرار گیرد و یا می‌بایست عمل جراحی پس از مشاوره با پزشک داخلی و متخصص قلب و با در نظر گرفتن کلیه احتیاطات لازم و تحت بی‌حسی موضعی انجام پذیرد و همین‌طور مواردی هستند که ممکن است بی‌حسی موضعی برای فرد خطرناک باشد مثلاً در مواقعی‌که آن فرد به داروهای بی‌حسی موضعی حساسیت داشته باشد که در آن‌صورت می‌بایست از آن داروها استفاده نشود و برای عمل جراحی روش بیهوشی عمومی به‌کار گرفته شود.

 

استراحت کامل فقط برای روز اول عمل است و از روز دوم شخص می‌تواند از بستر خارج شده و کارهای شخصی خود را انجام دهد. راه رفتن، نشستن و مطالعه بلامانع است. ولی شخص باید حداقل تا یک ماه از انجام کارهای سنگین و حرکات ورزشی شدید خودداری نماید. زیرا این کارها خطر خونریزی و تورم و یا تغییر شکل بینی را بالا می‌برند و برای کسی که مورد عمل قرار گرفته مضر هستند.

به‌طور کلی نتیجه عمل در بینی‌های استخوانی بهتر از  بینی‌های به اصطلاح گوشتی می‌باشد. ولی در حال حاضر در اثر ارتقاء کیفیت تکنیک‌های اعمال جراحی نتایج عمل بینی‌های گوشتی نیز بهتر شده است و درصد بالائی از این‌گونه بینی‌ها نتایج خوبی از عمل می‌گیرند. البته مهارت جراحی شرط اساسی در نتیجه عمل می‌باشد و بعضی از جراحان در انجام عمل جراحی بینی‌های گوشتی مهارت بیشتری نسبت به سایرین دارند.

 •  گچ‌گیری بینی در انتهای عمل جراحی و به چند منظورصورت می‌گیرد و حتماً لازم است.
    اول‌) به خاطر این‌که بینی شکل و فرم ایده‌آل خود راحفظ نماید. دوم) برای این‌که از تورم نسوج نرم بینی بعد از عمل جلوگیری به عمل آید و بینی ورم نکند. سوم) برای این‌که تا حدودی از بینی در مقابل ضربه‌های احتمالی و فشارهای خارجی محافظت گردد. البته امروزه به‌جای گچ می‌توان از قالب‌های پلاستیکی پیش‌ساخته نیز استفاده نمود. این قالب‌ها سبک‌تر از قالب‌های گچی بوده و بهتر تحمل می‌گردند و نیاز به چسب‌کاری روی بینی هم ندارند و از کارائی خوبی نیز برخوردار می‌باشند و به عقیده این‌جانب به گچ‌گیری ارجحیت دارد.لازم است برخی عملها همزمان با راینوپلاستی انجام شوند. مثل ترمیم و اصلاح انحراف تیغه بینی، کوچک کردن توربین‌های بینی و برداشتن پولیپ‌های کوچک. چنانچه پولیپ‌ها متعدد و همراه با سینوزیت وسیع باشد، بهتر است که جراحی برای بر طرف کردن آنها چند ماه قبل از راینوپلاستی انجام گیرد. چنانچه بیمار دارای چانه عقب رفته وکوچک باشد (که در بین برخی بیماران ما شایع است) ترجیح دارد همزمان با رینوپلاستی این عیب بر طرف شود. برخی عمل‌های زیبایی دیگر مثل کشیدن صورت‌، گذاشتن گونه و یا ترمیم پلک نیز می‌تواند همزمان با راینوپلاستی انجام شود ولی در این میان باید به محدودیت‌های زمانی و توانایی و تحمل بیمار نیز توجه کرد.